Сдружение Фабриката (България) и Procediendo lab: design and social creativity for sustainable local development (Испания)
Продължаващата икономическа криза е предизвикателство към начина, по който осъзнаваме и измерваме икономическия растеж. Един от последните измерители на щастието „Световният индекс на щастието” свързва развитието и прогреса с интегрирано и устойчиво благополучие за всеки.
Общото събрание на ООН гласува от 2013 г. датата 20 март да се обявява за Международен ден на щастието.
„Преследването на щастието е фундаментална човешка цел”, се казва в резолюцията, приета с консенсус от делегатите на 193-те страни представени в ООН.
През 2013 година Британската национална статистическа служба прибави за първи път изкуството и културата към проучване „ Измерване на националното благополучие”
Това е признание за важността, която изкуствата и културата имат за благополучието на хората и мястото.
През м. август т.г. шотландското правителство публикува проучване според което “Участието в културни дейности значително подобрява здравето и удовлетвореността от живота”.
Оригиналността на проекта е в свързването на щастието – радост, здраве, солидарност; живота – удовлетвореност, благополучие, баланс; човека – общество, култура, ценности; земята – територия, процес, жизнен и мисловен цикъл,
Проектът предвижда интер-дисциплинарност, междусекторно сътрудничество – творци и културни работници, учени, в частност антрополози, икономисти и др. които в партньорство да разработят нов под-секторен индикатор за да подкрепят Световния Индекс на Щастието.
- Карлос Хименес
- Йоанна Тиеле
- Атанас Тотляков
- Надежда Савова
- Евелина Курковска
- Мацией Зданович